STRONA GŁÓWNA

14 września rozpoczynamy w naszej parafii nowennę do św. o. Pio, przygotowującą nas na uroczystość odpustową w naszym Sanktuarium. W tym roku obchody będą dla nas szczególne. Przeżywamy bowiem dwie ważne rocznice:
• 100 lat temu (20 września 1918r.), podczas modlitwy przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, o. Pio otrzymał stygmaty. Na jego dłoniach, stopach i boku pojawiły się otwarte rany- znaki męki Jezusa. Wkrótce do San Giovanni Rotondo zaczęły przybywać rzesze pielgrzymów i dziennikarzy, którzy chcieli zobaczyć niezwykłego kapucyna. Stygmaty i mistyczne doświadczenia o. Pio były także przedmiotem wnikliwych badań ze strony Kościoła. W związku z nimi o. Pio na 2 lata otrzymał zakaz publicznego sprawowania Eucharystii i spowiadania wiernych. Sam zakonnik przyjął tę decyzję z wielkim spokojem. Po wydaniu opinii przez dr. Festa, który uznał, że stygmatyczne rany nie są wytłumaczalne z punktu widzenia nauki, o. Pio mógł ponownie publicznie sprawować sakramenty.
• 50 lat temu (23 września 1968 r.), wczesnym rankiem o. Pio ostatni raz przystąpił do spowiedzi i odnowił śluby franciszkańskie. Jak zwykle miał w ręku różaniec. Tuż przed śmiercią powiedział: „Widzę dwie matki” (swoją matkę i Maryję). Ok. godziny 2:30 zmarł w swojej celi, w San Giovanni Rotondo, wypowiadając ostatnim tchnieniem słowo „Maryja”. Jego ciało zostało pochowane 26 września w krypcie w kościele Matki Bożej Łaskawej. W sprawozdaniu osób, które towarzyszyły o. Pio podczas konania, napisano, że po śmierci stygmaty całkowicie zniknęły, nie pozostawiając nawet blizn. 

Natomiast od czwartku 20 września, w naszym Sanktuarium będziemy przeżywać nabożeństwo 40- to godzinne przed uroczystością odpustową. Msze św. z naukami w czwartek i piątek o godz. 9:00, 18:00 i 20:30 oraz w sobotę o godz. 9:00. W czasie trwania nabożeństwa będzie możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty oraz całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.