Rozpoczynający nowy rok liturgiczny i trwający cztery tygodnie czas Adwentu (adventus w jęz. łacińskim znaczy – przyjście) ma dla Chrześcijanina podwójną wymowę. Z jednej strony wiąże się z paruzją, czyli z oczekiwaniem na ponowne przyjście Chrystusa Pana
w chwale na końcu czasów i w tym kontekście całe życie człowieka jest adwentem, a z drugiej strony jest to czas przygotowujący do świętowania pamiątki Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Okres ten dzieli się na dwie części. Część pierwsza trwa od I Niedzieli Adwentu do 16 grudnia, a część druga, będąca bezpośrednim przygotowaniem do świąt Narodzenia Pańskiego trwa od 17 grudnia do Wigilii, czyli do 24 grudnia.
Teksty liturgii tego okresu przywołują postacie zarówno ze Starego, jak i z Nowego Testamentu, przez których życie i misję, Bóg zapowiadał i przygotował ludzkość na przyjście Zbawiciela, a przewodzi im Niepokalana Matka Pana, nazywana Jutrzenką Zbawienia.
Pomimo, że dominującym kolorem w liturgii Adwentu jest wyrażający ducha pokuty kolor fioletowy, to jednak cechą szczególną tego okresu w liturgii jest towarzysząca owemu oczekiwaniu radość, a jej źródło wypływa z głębi Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego.
Wśród symboli towarzyszących adwentowej wędrówce należy wspomnieć:
– upleciony z gałązek choinki wieniec, na którym umieszcza się oznaczające cztery niedziele Adwentu świece (zielone gałązki oznaczają życie, a cztery świece symbolizują: pokój, wiarę, miłość i nadzieję).
– Roraty, czyli Msze św. ku czci Najświętszej Maryi Panny, celebrowane zazwyczaj w godzinach porannych. Nazwa tej Mszy św. pochodzi od łacińskiej antyfony; „Rorate coeli desuper et nubes pluant Iustum co się tłumaczy: Niebiosa spuśćcie nam rosę, a obłoki niech wyleją Sprawiedliwego. Symbolem niosącej Chrystusa Maryi Niepokalanej jest umieszczona przy ołtarzu roratnia świeca, której blask rozświetla ciemności adwentu. Uczestników Rorat, a szczególnie dzieci zachęca się do przygotowania i przynoszenia ze sobą adwentowych lampionów, które niesione do kościoła i z powrotem nie tylko oświetlają drogę, ale stają się również wyrazem wyznawanej wiary;
– adwentowy kalendarz, który pomaga odliczać dni od I niedzieli Adwentu do świąt Bożego Narodzenia.
Radość Adwentu podkreśla celebrowana 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny z wplecioną w obchody tego dnia Godziną Łaski (od godz. 12 do 13) oraz III Niedziela Adwentu, zwana Niedzielą radości „Gaudete” – „Radujcie się”.
Niech więc kolejny Adwent w naszym życiu, który daje nam przeżyć Bóg, będzie czasem łaski i bliskości, otwartości serca i dzielenia się dobrem. Niech przygotuje nas na godne i owocne na świętowanie Tajemnicy Narodzenia Pańskiego, a będzie tak, gdy nie tylko posprzątamy nasze mieszkania, lecz przede wszystkim nasze serca!
W niedziele i uroczystości
7:30
9:00
10:30
12:00
15:00
16:15
18:00
20:30
Od poniedziałku do soboty
7:00
8:00
9:00
15.00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego od poniedziałku do piątku)
18:00