sakramenty

Transmisja Mszy św. z naszego Sanktuarium

 Msza święta 21 marca 2023 godz. 18.00 rtmp://a.rtmp.youtube.com/live2

Z prochu powstałeś

    Środa Popielcowa rozpoczyna okres Wielkiego Postu, czasu, w którym Kościół przygotowuje się do Wielkanocy. Wielki Post był czasem bezpośredniego przygotowania ludzi (zwanych katechumenami), którzy mieli przyjąć chrzest . Chrzest w starożytnym Kościele odbywał się w noc Zmartwychwstania Pańskiego i był udzielany przeważnie ludziom dorosłym. Ludzie ci najpierw poznawali podstawowe prawdy wiary, a potem przez czterdzieści dni uczestniczyli w specjalnych nabożeństwach, które miały ich zbliżyć do zrozumienia chrztu. Dlatego też Wielki Post ma dla nas, ludzi ochrzczonych, charakter chrzcielny. Powinniśmy zadać sobie pytanie: Co to znaczy, że zostałem ochrzczony? Co wynika z mojego chrztu?

Okres Wielkiego Postu to także czas, w którym przypominamy sobie potrzebę nawrócenia. Widząc swoje grzechy, chcemy się od nich odwrócić. Walczymy z naszymi wadami przez modlitwę, post i jałmużnę. Post chrześcijański jest mocno związany z miłością bliźniego: wiele ludzi pości po to również, by zaoszczędzonymi dobrami podzielić się z biedniejszymi od siebie, bardziej potrzebującymi. Wielu chrześcijan podejmuje dobrowolne wyrzeczenia. Czas Wielkiego Postu to czas pokuty w Kościele. Dlatego katolicy nie urządzają zabaw hucznych i nie uczestniczą w nich, również w dyskotekach czy koncertach rockowych.

    Nasze grzechy zostały odkupione przez Mękę i Śmierć Chrystusa. Toteż okres

 Wielkiego Postu jest czasem uczestnictwa w nabożeństwach pasyjnych (od łac. passio, czyli męka): Gorzkich Żalach i drodze Krzyżowej. Gorzkie Żale odprawiane są zwykle w niedzielę, Droga Krzyżowa w piątki Wielkiego Postu.

    W Wielki Poście 5. Niedziela ma charakter szczególny, bowiem od dnia tego zasłania się w kościołach krzyże, a czasem też o obrazy. 6. Niedziela Wielkiego Postu to Niedziela Palmowa. Wielki Post kończy się rano w Wielki Czwartek.

       Rekolekcje

       Wielki Post ma charakter inny niż pozostałe okresy roku kościelnego. To czas pokuty. Dlatego też wierni uczestniczą w tym czasie w rekolekcjach. Warto pamiętać, że uczestnictwo w tych rekolekcjach jest świadectwem wiary w Chrystusa. Człowiek odpowiedzialny i myślący, jeśli wierzy, to za coś normalnego uznaje dawanie świadectwa o swojej wierze. Nie bój się swojej wiary, nie wstydź się jej.              Zapraszamy na rekolekcje, potraktujcie je jako wyznanie swojej wiary.

 

 

Szkolne rekolekcje wielkopostne od 20 do 22 marca poprowadzi w naszej parafii O. Azariasz Hess OFM z Rzymu. Parafialne rekolekcje wielkopostne od V Niedzieli wielkopostnej tj. 26-29 marca 2023 poprowadzi ks. prof. Czesław Parzyszek SAC.

 

 

 

Czy najbardziej znany na świecie wizerunek Jezusa Miłosiernego może w sobie skrywać coś nowego? Przekonamy się o tym już niedługo odwiedzając katedrę warszawsko-praską. Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich na wystawę obrazów „Jezu, ufam Tobie” do otwartej po remoncie świątyni. Mistyczną wizję św. s. Faustyny przenieśli na płótno znakomici współcześni malarze mierząc się z przedstawionym w „Dzienniczku” opisem Zbawiciela. Efekty ich pracy będzie można podziwiać już od 27 lutego w naszej katedrze. W merytorycznym przygotowaniu artystów do podjęcia tego dzieła uczestniczyli teolodzy, językoznawcy, historycy sztuki i filozofowie.

Kiedy: 27 lutego (poniedziałek)

➤ godz. 18:00 – Msza Święta koncelebrowana przez bp. Romualda Kamińskiego i bp. Jacka Grzybowskiego,
➤ godz. 19:00 – wernisaż


Gdzie: Podziemia Bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3. Wystawa potrwa do 2 kwietnia 2023 r.

Otwarta w dniach:
poniedziałek-sobota 12:00 – 20:00
niedziela 8:00 – 21:30

Link do wydarzenia na Facebook

Wstęp wolny!

Prace powstały dzięki hojności prywatnych mecenasów sztuki, na specjalne zamówienie organizatorów projektu „Namalować katolicyzm od nowa” – Fundacji Świętego Mikołaja, Teologii Politycznej oraz Instytutu Kultury św. Jana Pawła II z Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza z Akwinu (Angelicum). Celem akcji jest ożywienie sztuki sakralnej przez powrót do Kościoła obrazów wysokiej klasy artystycznej, wyrażonych współczesnym językiem malarskim oraz odnowienie mecenatu takiej sztuki.

Ekspozycja prezentuje dziesięć nowych wizerunków Jezusa Miłosiernego autorstwa Jarosława Modzelewskiego, Ignacego Czwartosa, Wincentego Czwartosa, Jacka Dłużewskiego, Wojciecha Głogowskiego, Jacka Hajnosa OP, Krzysztofa Klimka, Bogny Podbielskiej, Beaty Stankiewicz i Artura Wąsowskiego. Wierni z Warszawy będą mogli zapoznać się z dziełami po raz pierwszy. Wcześniej ekspozycja gościła w Krakowie, gdzie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Jednocześnie wystawa jest okazją, żeby nawiedzić katedrę św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika po zakończeniu najważniejszych prac remontowych, które dotyczyły m. in. fundamentów, docieplenia stropu, instalacji podgrzewania podłogowego i wymiany posadzki, wymiany okien, zmiany oświetlenia i renowacji ławek.

Patronat honorowy nad wystawą sprawują bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski, oraz bp Jacek Grzybowski, biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.

W finasowaniu warszawskiej wystawy wzięli udział Sebastian Skwara z firmy Granity Skwara im. Stefana Skwary i Mariusz Kocielnik – Przedszkola Smerf.

 

 

 

 

 

 

 

Msze Święte niedzielne w naszym Sanktuarium:
godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 (online), 15:00, 16:15, 18:00 i 20:30

 

W tygodniu Msze Święte o godz. 7:00, 8:00, 9:00, 15.00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego od poniedziałku do piątku),18:00 (wtorki- online)

Wszystkim parafianom i gościom dziękujemy za ofiary składane do puszek w kościele i na konto bankowe parafii, na utrzymanie naszego Sanktuarium św. Ojca Pio.

Numer konta parafialnego:

86801500040009229420700001
Parafia św. Ojca Pio
ul. Fieldorfa 1
03- 984 Warszawa