sakramenty

Transmisja Mszy św. z naszego Sanktuarium

 Msza święta 6 grudnia 2022 godz. 18.00 rtmp://a.rtmp.youtube.com/live2

Adwent 2022

      Adwent dla chrześcijan to wyjątkowy czas przygotowań do świąt wspominających narodzenie Pana Jezusa. Cztery tygodnie, które pozostały do Wigilii, oznaczają radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Z Adwentem związane są też pewne zwyczaje i symbole. Niektórzy przygotowują sobie liczne postanowienia, które mają zamiar wypełniać przez cały czas aż do świąt.

            Słowo „adwent” oznacza „przyjście” (od łac.adventus). O tym, co to jest Adwent, mówi również inne tłumaczenie tego słowa, czyli: „zbliżanie się”. W Adwencie oczekujemy nie tylko na święta upamiętniające narodziny Jezusa, lecz także na powtórne Jego przyjście, które ma nastąpić zgodnie z biblijną zapowiedzią. Kolorem Adwentu jest fiolet. W kościele katolickim kapłan podczas mszy ma fioletowy ornat, a w kościołach ewangelickich materiałem w tym kolorze przykrywa się ołtarz. Wyjątek pojawia się w trzecią niedzielę Adwentu – wówczas ksiądz zakłada ornat w kolorze różowym.

            Kiedy zaczyna się Adwent? Dokładnie od pierwszych nieszporów niedzieli przypadającej około 30 listopada  i kończy się przed pierwszymi nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego. Pierwsza niedziela Adwentu w 2022r. wypada 27 listopada, zatem tegoroczny Adwent trwa od 27 listopada do 24 grudnia. Zgodnie z tradycją skończy się wraz z chwilą, gdy zasiądziemy z bliskimi do wigilijnej wieczerzy.

            Adwent jako czas oczekiwania i refleksji jest dla wielu dobrym momentem do zmiany niechlubnych przyzwyczajeń i trenowania silnej woli. Postanowienia adwentowe bardzo mogą w tym pomóc. Do najpopularniejszych należą: ograniczanie korzystania z telefonu i internetu, zrezygnowanie z drobnych przyjemności, np. słodyczy, unikanie używek, dbanie o lepsze wykorzystywanie czasu, o bliższe relacje z rodziną a przede wszystkim poświęcenie więcej czasu na modlitwę.

            Adwent z racji tego, że jest symbolicznym oczekiwaniem na powtórne przyjście Chrystusa, obfituje w symbole. Najpopularniejszym z nich jest wieniec adwentowy, który stoi na stole w wielu domach. Innym symbolem adwentowym jest lampion, który zabiera się ze sobą na msze zwane roratami. Jakie jeszcze są symbole Adwentu? Można do nich zaliczyć również wszystkie dobre uczynki, o które postaramy się podczas oczekiwania na Boże Narodzenie.

            Głównym zwyczajem adwentowym praktykowanym w kościele katolickim są roraty. To specjalne Msze św. ku czci  Matki Bożej, odbywające się wcześnie rano od poniedziałku do soboty. Maryja jest najlepszym wzorem przygotowania i oczekiwania na przyjście Pana.

            Wśród świeckich zwyczajów adwentowych króluje pieczenie pierniczków, które warto robić już na początku grudnia, by na święta były idealnie miękkie i smaczne. W pewnym sensie, zwyczajem adwentowym jest też przygotowywanie ozdób choinkowych. W niepamięć odchodzi powoli zwyczaj adwentowy określany jako „szara godzina” – czas, kiedy zapadający zmrok wyznaczał moment, gdy domownicy zbierali się, by rozmawiać, słuchać opowieści, śpiewać lub czytać na głos książki.

            Adwent jest okresem oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, nie ma więc oficjalnego zakazu uczestniczenia np. w imprezach tanecznych. Pójście na taką zabawę nie jest grzechem zgodnie z nauczaniem kościoła katolickiego. Ważne jednak pamiętać, że ma to być przede wszystkim czas refleksji i zastanowienia się nad tym, co jest naprawdę ważne w naszym życiu. Trzeba „z radością przygotować się na święta Narodzenia Pańskiego, aby gdy przyjdzie Jezus Chrystus, zastał nas czuwających na modlitwie i pełnych wdzięczności”.

Adwentowy dzień Skupienia

 

Zapraszamy Grupy Modlitwy wraz Opiekunami duchowymi  oraz Czcicieli św. Ojca Pio do uczestnictwa w XII Adwentowym Dniu Skupienia Grup Modlitwy św. Ojca Pio, który odbędzie się 10 grudnia 2022 r. w godz. 10.00 do godz.15.00 w naszym Sanktuarium na Gocławiu.

W programie Dnia Skupienia

godz. 10.00 – Msza Święta  – przewodniczy i homilię wygłosi brat Maciej Zinkiewicz OFM cap.

godz. 11.00 – Droga Krzyżowa – poprowadzi ks. Andrzej Kuflikowski – kustosz Sanktuarium

godz. 12.00 – Przerwa na herbatę

godz. 13.00 – Konferencja pt. Charyzmaty Ojca Pio – wygłosi Br. Maciej Zinkiewicz OFM cap.

godz. 14.00 – Różaniec cz. Radosna

godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i błogosławieństwo

 

Msze Święte niedzielne w naszym Sanktuarium:
godz. 7:30, 9:00, 10:30, 12:00 (online), 15:00, 16:15, 18:00 i 20:30

 

W tygodniu Msze Święte o godz. 7:00, 8:00, 9:00, 15.00 (z Koronką do Miłosierdzia Bożego od poniedziałku do piątku),18:00 (wtorki- online)

Wszystkim parafianom i gościom dziękujemy za ofiary składane do puszek w kościele i na konto bankowe parafii, na utrzymanie naszego Sanktuarium św. Ojca Pio.

Numer konta parafialnego:

86801500040009229420700001
Parafia św. Ojca Pio
ul. Fieldorfa 1
03- 984 Warszawa