STRONA GŁÓWNA

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. W tym roku jest ono szczególne- obchodzimy 100 rocznicę tego wydarzenia. Po 123 latach zaborów- niewoli pełnej walki, cierpienia i ofiary wielu Polek i Polaków- nasz kraj stał się znów suwerenny. Czcimy więc pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej. 

Konsekwencją działań zaborców z lat 1772, 1793 i 1795 było zniknięcie Rzeczpospolitej z mapy Europy. Jednak dla Narodu Polskiego suwerenne państwo było wartością najwyższą. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i była okupiona ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w zrywach niepodległościowych, w powstaniach oraz na frontach I wojny światowej. 

Historia odzyskania niepodległości to także codzienny trud rodaków aby zachować polskość i rozwijać kulturę. Pomimo aresztowań, wywózek i represji ze strony zaborców, nasi przodkowie byli w stanie uchronić narodową tożsamość i przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce.

Wraz z klęską wszystkich zaborców i zakończeniem I wojny światowej, Polska odzyskała niepodległość. A dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej- w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

Zapraszamy na uroczystą Mszę św. za Ojczyznę, która zostanie odprawiona w naszym Sanktuarium, w Niedzielę 11. listopada, o godz. 12:00. Po Eucharystii odbędzie się koncert patriotyczny.