Centrum Ochotników Cierpienia

„Ochotnikiem Cierpienia” jest ten, kto dzięki wierze potrafi nawet pokochać cierpienie, nie dlatego, że jest ono dobrem samym w sobie, ale dlatego, że mocą łaski odkupienia przekształca się w niezwykły dar zbawienia dla każdego człowieka. Zwłaszcza dla grzeszników, dla całego Kościoła i całego świata.

(prał. Rocchetta, „L’Ammalato
realizzatore e annunciatore
dell’amore misericordioso del
Cuore di Gesu”)

Od około roku jest obecna w naszej parafii nowa wspólnota: Centrum Ochotników Cierpienia. Jest to stowarzyszenie wiernych świeckich, których celem jest wspólny apostolat zmierzający do wykorzystania potencjału ludzi chorych i niepełnosprawnych. Zostało zatwierdzone przez Kościół mocą Breve Apostolskiego Valde probande Jana XXIII 24 listopada 1960 roku. Założycielem stowarzyszenia jest prał. Luigi Novarese. W pewnym okresie życia doświadczył on długotrwałego cierpienia i towarzyszącego mu poczucia bezużyteczności. Odkrył wówczas, że tylko wiara i zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym może nadać sens ludzkiemu cierpieniu i udzielić odpowiedzi na ciągle powracające różnorakie pytania.

Celem Ochotników Cierpienia jest:
— naśladowanie dobrowolnej ofiary Jezusa złożonej Ojcu, ze świadomością,
że taka ofiara może stać się darem i zyskać wartość odkupieńczą dla całego Kościoła
— przyjęcie cierpienia przez wiarę i uczynienie z niego wyrazu miłości,
by objawić miłosierne Serca Jezusa i wszystkim ludziom.

Staramy się w tym duchu postępować każdego dnia. Spotykamy się w trzecią sobotę miesiąca na wspólnej Eucharystii, modlimy się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, przyzywamy orędownictwa naszych Patronów we wszystkich intencjach ważnych dla nas i całego Kościoła. Po Mszy Św. jest spotkanie integracyjne przy herbacie, kawie i słodkościach w czasie którego dzielimy się swoim życiem, jego blaskami i cieniami, a także planujemy choćby wspólne wakacyjne wyjazdy do Głogowa, gdzie w Domu Uzdrowienia Chorych mieści się nasze centrum formacyjne i rehabilitacyjne.

Zobacz świadectwo z pobytu w Domu Uzdrowienia Chorych