3 maja 2020- Czwarta Niedziela Wielkanocna ogłoszenia duszpasterskie

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
IV NIEDZIELA WIELKANOCNA
NIEDZIELA DOBREGO PASTERZA
3 MAJA 2020 ROKU
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM PARAFIANOM I GOŚCIOM ZA RESPEKTOWANIE ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA ODNOSZĄCEGO SIĘ DO LICZBY WIERNYCH PRZEBYWAJĄCYCH W BUDYNKU KOŚCIOŁA PODCZAS EUCHARYSTII I ADORACJI.
PRAGNIEMY TAKŻE WYRAZIĆ SWOJE UZNANIE CAŁEMU PERSONELOWI MEDYCZNEMU: LEKARZOM, PIELĘGNIARKOM I SANITARIUSZOM, KTÓRZY DBAJĄC O ZDROWIE INNYCH NARAŻAJĄ WŁASNE.
ZAPEWNIAMY O PAMIĘCI MODLITEWNEJ W INTENCJI WSZYSTKICH SŁUŻB,
KTÓRE WALCZĄ Z EPIDEMIĄ.

1. Zgodnie z nowymi Rozporządzeniami Państwowymi liczba wiernych, którzy mogą jednocześnie przebywać w świątyni wynosi tylko 61 osób.

2. Pragniemy przypomnieć, że wierni przebywający w Kościele zobowiązani są do noszenia masek ochronnych.

3. Dziś przypada IV Niedziela Wielkanocna, zwana Niedzielą Dobrego Pasterza. Dziś w swoich modlitwach powinniśmy pamiętać o nowych i świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Msze św. w dniu dzisiejszym sprawowane są według porządku niedzielnego. Msza św. o godz. 12.00 będzie transmitowana „on-line” za pośrednictwem naszej strony internetowej. Dziś także przypada 229. rocznica uchwalenia Konstytucji.

4. W Maju zapraszamy wszystkich parafian i gości na nabożeństwa majowe.
W niedzielę nabożeństwa będą celebrowane o godz. 17.15 zaś w dni powszednie bezpośrednio po zakończeniu Mszy św. o godz. 18.00.

5. Odpowiadając na zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski i naszego Biskupa Ordynariusza w naszej świątyni będzie przez najbliższy tydzień możliwość Adoracji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Od wtorku do piątku od godz. 9.30 do godz. 18.00. W poniedziałek i sobotę od godz. 15.00 do godz. 18.00.

6. Sakrament Pokuty i Pojednania w naszej świątyni odbywa się w kaplicy.
Ze spowiedzi można skorzystać podczas każdej Mszy św.

7. W najbliższym tygodniu od poniedziałku do soboty będą transmitowana „on-line” Msze św. połączona z nabożeństwem różańcowym z naszej świątyni. Każdorazowo o godz. 20.00.

8. W związku z epidemią koronawirusa spotkania wszystkich grup i wspólnot parafialnych, a także spotkania formacyjne przed sakramentem Chrztu świętego sakramentem Bierzmowania i Pierwszej Komunii Świętej, spotkania kursu przedmałżeńskiego, porady prawnika i psychologa, poradnia rodzinna, spotkania parafialnej scholii, ministrantów i lektorów – zostają zawieszone do odwołania. Zostają także zawieszone cykliczne wizyty kapłanów u osób chorych w naszej parafii.

9. W poniedziałek przypada święto św. Floriana Męczennika, patrona diecezji warszawsko-praskiej. Msza św. w intencji wszystkich strażaków będzie celebrowana o godz. 20.00, zaś o godz. 18.00 z racji 1. poniedziałku miesiąca będzie celebrowana Msza św. w intencji zmarłych polecanych w modlitwie wypominkowej. Wypominki czytane będą od godz. 17.15.

10. W piątek przypada święto Św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego Patrona Polski. Msze św. tego dnia będą celebrowane według porządku zwykłego.
W piątek z racji uroczystości nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
11. W sobotę przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Łaskawej, patronki Warszawy. Msze św. tego dnia według porządku zwykłego.

12. Ofiary zebrane na tace w przyszłą niedzielę będą przeznaczone na utrzymanie naszego Diecezjalnego Seminarium Duchownego na warszawskim Tarchominie.

13. Mając na uwadze właściwie pojętą miłość bliźniego i stan pandemii, który nas wszystkich dotykana jesteśmy zmuszeni do zmiany terminu Sakramentu
I Komunii Świętej a także Rocznicy I Komunii Świętej.

Planowana data Sakramentu I Komunii Świętej to 13 września 2020 roku.
Obecna klasa III A – godz. 9.00
Obecna klasa III B – godz. 10.30
Obecna klasa III C – godz. 12.00
Obecna klasa III D i dzieci z innych Szkół niż SP 185 w Warszawie
– godz. 13.30

Planowana data Rocznicy I Komunii Świętej to 4 października 2020 roku, godz. 10.30.

Szczegółowe informację dotyczące I Komunii Świętej jak i Rocznicy I Komunii Świętej zostaną podane do końca czerwca 2020 roku. Jednocześnie zastrzegamy, że terminy w przypadku nawrotu epidemii mogą ulec zmianie.

14. Parafialne koło Caritas udzieliło wsparcia 80. rodzinom naszej parafii. Pragniemy podziękować wszystkim parafianom i gościom, którzy zechcieli przekazać trwałą żywność na paczki dla potrzebujących rodzin a także Pani Stanisławie za koordynowanie tym dziełem.

15. Kancelaria Parafialna będzie czynna w tym tygodniu tylko w godzinach popołudniowych: poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek 16.30-17.30; środy 18.30 -20.00. Zapraszamy.

16. Sakrament Bierzmowania w naszej parafii odbędzie się w środę 20 maja. Spotkania kandydatów do Bierzmowania w czwartek o 19.00 rok drugi dawne klasy III gimnazjalne , w piątek o 19.00 rok II dawne klasy VIII. Przygotowania do Sakramentu i przebieg uroczystości będzie przebiegać przy zachowaniu wszelkich restrykcji, zasad higieny i limitu osób w świątyni. Zapraszamy.

17. Pragniemy wyrazić wszystkim parafianom i gościom wdzięczność za wszystkie dobrowolne ofiary kierowane na rzecz utrzymania naszej świątyni.

18. Prasa katolicka pod chórem. Polecamy nasz diecezjalny tygodnik” Idziemy”.

Kustosz Sanktuarium św. Ojca Pio
Ks. Prałat Andrzej Kuflikowski

 

Katecheza nr 88
Dziś przypada 3 dzień maja, 4. Niedziela Wielkanocna a zarazem 229. rocznica uchwalenia Konstytucji naszej Ojczyzny. Jednak dla Kościoła w Polsce, data 3 maja związana jest nierozerwalnie z Uroczystością Matki Bożej Królowej Polski. Jednak w tym roku to święto zostało przeniesione na dzień wczorajszy, dlaczego tak się stało? Otóż, w tym roku Uroczystość Królowej Polski zbiegła się z 4. Niedzielą Wielkanocną. W takich wypadkach tabela świąt liturgicznych nakazuje przełożenie święta na 4 maja, jednak Konferencja Episkopatu Polski wystąpiła do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o przeniesienie uroczystości Matki Bożej Królowej Polski na 2 dzień maja.
Jaka jest historia uroczystości Matki Bożej Królowej Polski? Naród polski czci „od zawsze” Maryję, dziękując za Jej obecność w historii naszej Ojczyzny. Po zwycięstwie
i cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami, Król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku we Lwowie obrał Maryję za Królową Królestwa Polskiego. Podczas Eucharystii, władca Polski zszedł z tronu, zdjął koronę padając na kolana przed ołtarzem powierzył losy naszej Ojczyzny Matce Bożej.
Po I Wojnie Światowej Episkopat Polski poprosił ówczesnego Papieża o ustanowienia święta Królowej Polski. Data 3 maja nie została wybrana przypadkowo. Wybrano ją w odniesieniu do tego co dokonało się 3 maja 1791 roku, kiedy to dokonano uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji Państwowej.
W 1945 roku Kardynał August Hlond w imieniu całego Episkopatu dokonał odnowienia aktu oddania Polski pod opiekę Matki Bożej. Uczynił to przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.
W 1962 roku papież Jan XXIII ogłosił Maryję Królową Polski a zarazem główną patronką naszego kraju. Zaś w 1966 roku Prymas Polski do, którego beatyfikacji się przygotowujemy, Kardynał Stefan Wyszyński oddał naszą Ojczyznę w macierzyńską niewolę Maryi.
Częstochowa nazywana jest duchową stolicą Polski a Maryja Królową naszej Ojczyzny. Jak traktuję tą Królową? Jak często sięgam po różaniec, czyli modlitwę, o którą Ona wielokrotnie prosiła? Jak często przyzywam Jej wstawiennictwa? Czy w moim domu jest miejsce na Jej wizerunek? Jak traktuję Matkę Boga i Królową Polski?