3 marca 2019 VIII Niedziela Zwykła ogłoszenia duszpasterskie

3 MARCA 2019
ÓSMA NIEDZIELA ZWYKŁA
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Spotkanie rodziców wszystkich ministrantów dzisiaj po Mszy św o 10.30 w kaplicy.
2. Różaniec z procesją eucharystyczną z racji I Niedzieli miesiąca dzisiaj o 17.15.
3. Przygotowanie do Bierzmowania dorosłych z naszej parafii dzisiaj o 18.00 w kościele.
4. Jutro przypada 37 rocznica święceń biskupich i dzień Imienin I Ordynariusza naszej diecezji Biskupa Kazimierza Romaniuka. Solenizanta polecamy modlitwom diecezjan.
5. Miesięczna Msza św wypominkowa za naszych zmarłych jutro o 18.00. Wypominki czytamy od 17.15.
6. Spotkanie informacyjne osób zapisanych na majową pielgrzymkę do Wilna, Rygi i Tallina we wtorek po Mszy św o 18.00 w kościele.
7. Środą popielcową, która przypada na dzień 6 marca rozpoczynamy okres 40-dniowego Postu, który przygotuje nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Msze św. z obrzędem posypania głów popiołem w środę o 7.00, 8.00, 9.00, 10.00, 15.00, 16.00, 17.00 – (dla dzieci), 18.00 i 20.30. Przypominamy, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły jakościowy i ilościowy. Wielki Post jest czasem, modlitwy, skupienia, nawrócenia. Poprzez Sakrament Pokuty wracajmy do Boga i do bliźniego. Unikajmy w tym czasie zabaw hucznych, częściej sięgajmy po Pismo Święte, uczęszczajmy do kościoła na Mszę św. Postarajmy się rezygnować z przyjemności dla osiągnięcia celów wyższych. Zerwijmy z siebie maski karnawałowe a przyjmując popiół poznajmy prawdę o swoich słabościach i sobie samych. Dokonujmy w sobie przemiany. Niech ten święty czas Wielkiego Postu przez spowiedź św. przygotuje nas do radości Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. W środę popielcową poraz piąty Warszawa zaprasza na pielgrzymkę do kościołów stacyjnych miasta Warszawy zwyczajem Rzymskim. Polega to na tym że każdego dnia w wyznaczonym kosciele są adoracje, spowiedzi, Msze św, nabozenstwa drogi krzyzowe, gorzkich zali przez caly dzien. Modlitwy kończy codziennie uroczysta Msza sw o 20.00. W naszej parafii kościół stacyjny będzie 15 marca w następny piątek a Mszę św na zakończenie dnia koscioła stacyjnego będzie celebrował o 20.00 Biskup Marek Solarczyk. Pełny plan kościołów stacyjnych w gablotach.
8. W Środę Popielecową kancelaria parafialna będzie nieczynna.
9. Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek od 9.30 do 12.30 i od 15.00 do 18.00.
10. Miesięczna Msza św o nowe i święte powołania do kapłaństwa i zakonów z racji I czwartku miesiąca o 18.00. Spotkanie Panów z Żywego Różańca i Totus Tuus po mszy św o 18.00.
11. Katechza z cyklu rekolecje Maryjnej niewoli miłości w czwartek po Mszy św o 18.00. Zapisy w zakrystii..
12. Nabożeństwa drogi krzyżowej w naszej parafii w piątki Wielkiego Postu:
o 9.30, 17.20 dla dzieci, 18.30 dla dorosłych i 20.00 dla młodzieży i dłużej pracujących. Nabożeństwo adoracyjne krzyża w piątki o 19.15.
13. Msza św w intencji wszystkich Kobiet w piątek 8 marca o 18.00.
14. Katecheza dla Bierzmowanych rok II w piątek 8 marca o 19.00 w kaplicy.
15. Zbiórka ministrantów starszych w sobotę o 9.30 w kościele.
16. Katecheza foramcyjna dla dzieci kl. III i ich Rodziców w sobotę 9 marca o 10.00 w kościele.
17. Przymiarki gotowych strojów I Komunijnych w sobote 9 marca : 17.00- chłopcy, 17.25 dziewczynki.
18. Biskup Artur Miziński sekretarz KEP , będzie celebrował Mszę św za śp. Generała Augusta Emila Fieldorfa i wszystkich żołnierzy wyklętych w przyszłą niedzielę o 12.00. Uroczystości rozpoczniemy od składania wieńcy przy pomniku Generała o 11.50. Po Mszy św koncert pieśni sakralnych w wykonaniu Niny Nowak. Zapraszamy.
19. Spotaknie Apostolstwa Dusz Czyśćcowych w przyszłą Niedzielę po Mszy św o 15.00.
20. Nabożeństwa Gorzkich Żali z nauką pasyjną i procesją euchartstyczną w niedziele Wielkiego Postu o 17.15.
21. Pielgrzymka pokutna na dróżki Pana Jezusa i Matki Bożej do Kalwarii Zebrzydowskiej 23 marca . Wyjazd 6.00 rano . Powrót wieczorem . Koszt 70 zł, Zapisy w zakrystii.
22. Parafialna pielgrzymka autokarowa bez nocnych przejazdów do Medjugorie 18-25 sierpnia 2019 . Koszt 1700 zł. Zapisy w zakrystii.
23. Blankiety na 1% podatku dochodowego naszego Caritasu na stoliku pod chórem.
24. Prasa katolicka pod chórem.
Ks. Andrzej Kuflikowski
Proboszcz

Katecheza nr 17

Całkiem niedawno był adwent, roraty, ubieranie choinek, wybieranie prezentów
i dzielenie się opłatkiem przy wigilijnym stole. A już karnawał dobiega końca, Tłusty Czwartek za nami i na pierwszy plan wysuwa się Środa Popielcowa.
Czas płynie bardzo szybko. Najbliższa środa rozpoczyna Wielki Post, czyli czas duchowego przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Święta Wielkiej Nocy, to najważniejsze święta w ciągu całego roku liturgicznego. Przeżywamy wtedy Mękę, Śmierć a nade wszystko Zmartwychwstanie Pana Jezusa. Do wszystkich ważnych wydarzeń, należy się odpowiednio przygotować. Do tego ma posłużyć czas Wielkiego Postu.
Popielec czyli Środa Popielcowa, to dzień, w którym nasze głowy zostają posypane popiołem. Ten obrzęd znany jest w Kościele od XI wieku. Popiół to symbol – pokuty, umartwienia, przyznania się do win, ale jeszcze bardziej przemijalności tego świata. Wszystko co nas otacza, kiedyś zamieni się w popiół. „Prochem jesteś i w proch się obrócisz” – takie zdanie usłyszymy podczas posypywania głów popiołem. Popiół powinien skłonić nas do refleksji. W co na ziemi inwestujemy? W jakie dobra, w te które zamienią się w popiół, czy w rzeczy, które dadzą nam zbawienie?
Wielu ludzim Wielkanoc kojarzy się z żurkiem, jajkiem, kurczaczkiem bądź zajączkiem. A Wielki Post z umartwieniem i z tym, że trzeba unikać hucznych zabaw. A z bardziej kościelnych kwestii to, z popiołem w środą popielcową i kościelnymi gadżetami – palmą na Niedzielę Palmową i święconką w Wielką Sobotę. Mnóstwo katolików, właśnie tych rzeczy ograniczy okres Wielkiego Postu.
Gdy planujemy wakacje to najbardziej pożądaną wersją wypoczynku jest „all inclusive”. Jak szukamy nowego auta to zależy nam nie na minimalnym wyposażeniu ale raczej na „Full opcji” z kamerą cofania, podgrzewanymi fotelami czy składanymi lusterkami.
Często w dobrach materialnych szukamy maximum, zaś w przeżywaniu wiary ograniczamy się do minimum. By należycie przeżyć Wielki Post, Kościół zachęca do brania udziału w nabożeństwach pasyjnych, takich jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale To drugie nabożeństwo znane jest tylko w Polsce. Może się okazać, że wielu z nas, mimo nawet pierwszych siwych włosów pojawiąjących się na głowie, nie miało do tej pory okazji odśpiewania Gorzkich Żali. Niektórym do świat wystarczy popiołek, palemka
i święconka. Do przeżycia Świąt pewnie wystarczy, ale do zdobycia nieba, może okazać się zbyt mało. A to o zdobycie nieba właśnie chodzi.
Jezus do zmartwychwstania nie potrzebuje Twojej obecności, ani nawet Twojej modlitwy, ale Ty do życia wiecznego potrzebujesz Jezusa. Jaką wersję wielkiego Postu wybierasz? All inclusive czy ograbioną economy z ograniczeniami?