7 kwietnia 2019 Ogłoszenia duszpasterskie

7 kwietnia 2019
PIĄTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Ks. profesor Czesław Parzyszek SAC, prowadzi w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne. Nauki rekolekcyjne dziś podczas każdej Mszy św zaś w poniedziałek , wtorek, środa : 9.00, 18.00 i 20.30. Spowiedż św dziś podczas każdej Mszy św ; w poniedziałek , wtorek, środę rano od 8.30 do 10.00 i popołudniu od 17.30 do 21.00. Zapraszamy.
2. XIV Marsz Świetośći Życia wyruszy dziś po Mszy św o 11.00 z katedry św. Floriana i z Archikatedry św.Jana na pl. Zamkowy i dalej w kierunku kościoła św . Krzyża. Zapraszamy.
3. Gorzkie Żale z nauką pasyjną : „ Cyrenejczyk „ i procesją eucharystyczną dzisiaj o 17.15.
4. Adoracja Najświętszego Sakramemtu w ciszy w czwartek od 9.30 do 12.30 i popołudniu od 15.00 do 18.00. Zapraszamy.
5. Zebranie dla bielanek w czwartek o 16.45 w bibliotece parafialnej.
6. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w piątki o 9.30, 17.20 dla dzieci, 18.30 i 20.00. Adoracja Krzyża o 19.15.
7. Katecheza dla Bierzmowanych rok I w piątek 29 marca o 19.00 w kaplicy.
8. Ekstremalna droga krzyżowa wyrusza w piątek 12 kwietnia po Mszy św o 19.00 z parafii św. Patryka. Zakończenie drogi krzyżowej w naszym sanktuarium w sobotę w godzinach porannych.
9. Zbiórka ministrantów w sobotę 13 kwietnia o 9.30 w kościele.
10. Wizyty u chorych w sobotę 13 kwietnia po Mszy św o 9.30. Prosimy zgłaszać adresy do zakrystii.
11. Młodzież a szczególnie kandydatów do Bierzmowania zapraszamy na Diecezjalny Dzień Młodzieży w sobotę 13 kwietnia na 16.00 do katedry św. Floriana.

12. Msza św Caritasu z rozdawaniem paczek dla najuboższych rodzin naszej Parafii w sobotę 13 kwietnia o 19.00 w kaplicy.
13. Różaniec Fatimski w sobotę 13 kwietnia po Mszy św o 18.00.
14.Za tydzień Niedziela Palmowa – Męki Pańskiej. Poświęcenie palm na początku każdej Mszy św. Palmy żywe za ofiarę dobrowolną prosimy nabywać u naszych Pań Różańcowych. Dochód z palm przeznaczamy na budowę naszego hospicjum św. Ojca Pio.
15. Spotkanie Apostolstwa Dusz Czyśćcowych w niedzielę 14 kwietnia po Mszy sw o 15.00 w kaplicy.

16. Biskup Romuald Kamiński będzie celebrował Mszę św w Niedzielę Palmową o 18.00 poświęci palmy i poprowadzi XIV Parafialna Drogę Krzyżową, tradycyjnie ulicami naszej parafii: Fieldorfa, Bora Komorowskiego, Jugosłowiańską. Zakończenie drogi krzyżowej przy pomniku Generała Fieldorfa. Na drogę krzyżową przynieśmy krzyże. Zaprszamy.
17. Parafialna pielgrzymka autokarowa do Medjugorie 18-25 sierpnia 2019 . Koszt 1700 zł. Zapisy w zakrystii.
18. Pielgrzymka samolotowa do Lourdes-Montserrat i Barcelony; 2-7 czerwca 2019. Koszt 2690 zł. Zapisy w zakrystii.
19. Pielgrzymka samolotowa do Rzymu i San Giovanni Rotondo, Asyżu, Cassci, Manopello; 4-10 pazdziernika 2019. Koszt 2690 zł. Zapisy w zakrystii.
20. Świece Caritas i Blankiety na 1% podatku dochodowego naszego Caritasu, na stoliku pod chórem.
21. Skarbonki Jałmużny wielkopostnej przynosimy w przyszłą niedzielę i będziemy je składać do kosza przy ołtarzu.
22. Osoby chętne do czytania Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową prosimy o kontakt z ks. Dawidem.
23. W kaplicy Matki Bożej kosz na trwałą żywność i środki czystości do paczek dla najuboższych Rodzin naszej Parafii na Święta Wielkanocne.
24. Prasa katolicka pod chórem.

Ks. Andrzej Kuflikowski
Proboszcz

Katecheza nr 22
Dziś człowiek boi się różnych rzeczy. Obawia o to czy nie straci pracy, czy kurs franka nie poszybuje w górę i czy będzie miał środki na spłatę kredytu. Trapi go to, czy jego dzieci wyrosną na porządnych ludzi, albo czy zdrowie będzie dopisywać. Każdy albo prawie każdy ma swój katalog obaw i lęków. Niektóre z nich są uzasadnione inni lubią martwić się trochę na zapas.
Jest coś co można by uznać za wspólny mianownik, tych wszystkich trosk. One wszystkie dotyczą życia doczesnego, wszystkie mniej lub bardziej związane są z naszym ciałem i jego egzystencją. Ale człowiek to coś więcej niż ciało, to także dusza. A kto z nas myśli o duszy i jej przyszłości? A przecież jako osoby wierzące właśnie o duszy powinniśmy myśleć. Ale łatwo o niej zapomnieć. Dusza ma klasę, ona jest bardzo „subtelna”. Nie narzuca się nam. Czasami w ciszy uroni kilka łez. Te łzy duszy to nic innego jak wyrzuty sumienia. Nikt ich nie lubi, podobnie jak łez, ale ich obecność to dowód na to, że Bóg o Ciebie walczy, upomina się o Ciebie.
Gdy człowiek sporadycznie patrzy w nocy w niebo, to jedyne co jest w stanie na nim dojrzeć to to, czy jest tam księżyc czy go nie ma. Gdy przygląda się uważniej zobaczy także gwiazdy. Gdy często spogląda w niebo, zauważy, że czasami gwiazd jest więcej niż innym razem. Co więcej, dostrzeże, że gwiazdy układają się w takie a nie inne gwiazdozbiory. Zauważy także, że czasami niektóre święcą mocniej. W końcu zacznie sobie zadawać pytanie: dlaczego tak jest? Dlaczego czasami gwiazdy są widoczne, innym razem nie. Dlaczego tworzą takie a nie inne gwiazdozbiory. Jego wrażliwość wzrasta, gdy długo wpatruje się w niebo.
Podobnie jest z naszym sumieniem. Gdy spowiadamy się sporadycznie, to jedyne co widzimy w sumieniu to to czy kogoś zabiłem, okradłem czy zdradziłem. Gdy przyglądamy się uważniej, czyli spowiadamy częściej, widzimy, że słabości mamy więcej, że jest nad czym pracować. Że występują także inne grzechy, niż zabójstwo, kradzież czy zdrada. W końcu zaczynamy sobie zadawać pytanie, nie tylko co złego zrobiliśmy, ale także dlaczego to zrobiliśmy. W rozwoju duchowym to pytanie jest kluczowe – dlaczego? Dlaczego zgrzeszyłem, dlaczego odrzuciłem Boga?
W konfesjonale spowiadamy się z owoców grzechu, bo w rachunku sumienia pytamy: Co złego zrobiłem? Oprócz tego pytania, trzeba zadawać sobie inne: Dlaczego to zrobiłem? Pytanie – dlaczego, sprowadza moje rozważanie z poziomu owocu grzechu, do poziomu korzenia. By pozbyć się chwastów, nie wystarczy je ściąć przy ziemi, trzeba pozbyć się korzeni, z grzechem jest bardzo podobnie.