XXIV NIEDZIELA ZWYKŁA

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
13 WRZEŚNIA 2020 ROKU

1. Pragniemy przypomnieć, że wierni przebywający w Kościele zobowiązani są do zasłaniania ust i nosa. W naszej świątynie znajdują się bezdotykowe dezynfekatory. Dwa umiejscowione są przy drzwiach głównych, trzeci znajduje się przy bocznym wejściu. Zachęcamy do korzystania, szczególnie przed przyjęciem Komunii Świętej.

2. Dziś w naszej wspólnocie parafialnej ma miejsce Uroczystość Pierwszej Komunii św. Z tej racji Msze św. o godz. 9.00, 10.30 i 12.00 odbywają się w kaplicy. Dzieci Komunijne wraz z Rodzicami zapraszamy na Biały Tydzień według określonego porządku:
• Poniedziałek godz. 17.15 – klasa IV A
• Wtorek godz. 17.15 – klasa IV B
• Środa godz. 17.00 – klasa IV C
• Czwartek godz. 17.00 – klasa IV D

3. Ofiary zebrane dziś na tece przeznaczone są na Seminarium Duchowne naszej Diecezji.

4. Dziś z racji 13. dnia miesiąca o godz. 17.15 odbędzie się różaniec z procesją fatimską.

5. W poniedziałek przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Msze św. tego dnia sprawowane będą według porządku zwykłego. Po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Po Drodze Krzyżowej odbędzie się spotkanie Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

6. Od poniedziałku rozpoczyna się w naszej parafii nowenna ku czci św. Ojca Pio. Nowenna będzie odprawiana do 23 września, każdorazowo po Mszy św. o godz. 18.00.

7. Poradnia Rodzinna czynna jest w środy od godz. 18.30 do 20.00.

8. Biblioteka parafialna znajdująca się w budynku plebanii, przy kancelarii czynna jest w czwartki od godz. 11.00 do 12.00.

9. W czwartek rozpocznie się w naszej parafii Nabożeństwo 40-godzinne poprzedzające uroczystości odpustowe. Nabożeństwo poprowadzi Ojciec Azariasz Hess, były Kustosz Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Plan Nabożeństwa 40-godzinnego:
• W czwartek i piątek (17 i 18 września) Msze św. z nauką będą celebrowane o godz. 9.00, 15.00, 18.00 i 20.30.
• Adoracja Najświętszego Sakramentu w czwartek i piątek od 9.30 do 20.30.
• Spowiedź podczas każdej Mszy św.
• Nabożeństwo zakończy się w sobotę Mszą św. o godz. 9.00.

10. W czwartek po Mszy św. o godz. 18.00 odbędzie się spotkanie Odnowy w Duchu Świętym.

11. W każdy piątek o godz. 19.00 w kaplicy parafialnej odbywa się katecheza dla Rodziców i Chrzestnych przed Sakramentem Chrztu Świętego.

12. W sobotę o godz. 9.30 odbędzie się zbiórka dla ministrantów, lektorów i kandydatów.

13. Za tydzień w niedzielę 20 września nasza parafia będzie przeżywała Święto Patronalne, czyli Odpust parafialny a zarazem 5. rocznice konsekracji Kościoła. Z tej racji Mszę św. o godz. 12.00 będzie celebrował i procesję wokół Kościoła z Najświętszym Sakramentem poprowadzi Sekretarz Generalny KEP Ks. Biskup Artur Miziński. Mając na uwadze właściwie pojętą miłość bliźniego i względy sanitarne w tym roku z racji pandemii festyn parafialny nie odbędzie się.

14. W przyszłą niedzielę odbędzie się kolejny Marsz Świętości Życia. Marsz rozpocznie się o godz. 11.00 pod Kolumną Zygmunta w Warszawie i uda się w kierunku kościoła Krzyża Świętego, gdzie o godz. 13.00 będzie celebrowana Msza św.

15. Narzeczonych zapraszamy na kurs przedmałżeński, który rozpocznie się w naszej parafii w środę 23 września o godz. 19.00 w kaplicy. Zapisy na pierwszym spotkaniu.

16. W sobotę 26 września w naszym Sanktuarium odbędzie się kolejny Diecezjalny Dzień Chorego. Zapraszamy wszystkich chorych wraz z opiekunami na Mszę św. o godz. 11.00 celebrowaną przez Ordynariusza naszej Diecezji Ks. Biskupa Romualda Kamińskiego.

17. Rocznica Pierwszej Komunii Świętej dla Dzieci, które do tego sakramentu przystąpiły w maju 2019 roku planowana jest na Niedzielę 4 października.
• Klasa V A – godz. 9.00
• Klasa V B – godz. 10.30

Próby przed Rocznicą odbędą się w budynku kościoła według poniższego harmonogramu:
• Wtorek, 29 września godz. 18.00 – klasa V A
• Środa, 30 września godz. 18.00 – klasa V B

18. Rodziców Dzieci, które w Roku Szkolnym 2020/2021 będą uczęszczały do Klas III zapraszamy na spotkanie organizacyjne przed Sakramentem I Komunii Świętej w sobotę 10 października o godz. 10.00 do budynku kościoła. W przyszłym roku planowana data Pierwszej Komunii Świętej to Niedziela 23 maja 2021 roku.

19. Porady psychologa z racji pandemii odbywają się zdalnie. Na wizytę można zapisać się w zakrystii.

20. Wszystkich nowych parafian, którzy od niedawna mieszkają na terenie naszej parafii serdecznie witamy i zachęcamy do założenia karty parafialnej. Można tego dokonać w kancelarii bądź zakrystii.

21. Uczniów klas VIII Szkół Podstawowych chcących przystąpić do Sakramentu Bierzmowania zapraszamy do zakrystii bądź kancelarii w celu zapisania się na przygotowanie do tego Sakramentu.

22. Prasa katolicka do nabycia na stoliku pod chórem. Zachęcamy do lektury naszego diecezjalnego tygodnika „Idziemy”.

23. Dziękujemy za wszystkie dobrowolne ofiary kierowane na rzecz utrzymania naszej parafii.

Kustosz Sanktuarium św. Ojca Pio
Ks. Prałat Andrzej Kuflikowsk

Katecheza nr 115

Na świecie jest wiele krzyży. Są takie, które „patrzą” na nas z przydrożnych kapliczek. Są takie, które nosimy na piersi. Są też takie na dachach kościołów.
Są takie do których się modlimy i są w końcu te zapomniane, zakurzone, upchnięte gdzieś w szafie. Są stare i nowe, metalowe i drewniane. Jutro obchodzimy święto Podwyższenia Krzyża. Jaka jest historia tego święta?

Otóż w 70 roku po narodzinach Jezusa, Jerozolima została zburzona przez Rzymian. Rozpoczął się czas krwawych prześladowań wyznawców Chrystusa, który trwał blisko 300 lat. Po ustaniu represji matka ówczesnego cesarza, św. Helena nakazała odnalezienie krzyża, na którym umarł Jezus. Po długich poszukiwaniach udało się odnaleźć krzyż. Historycy nie są jednak zgodni, w którym roku to nastąpiło. Jedni twierdzą, że był to rok 321 inni wskazują 326 a jeszcze inni mówią o 330 roku. Źródła podają zatem różne lata odnalezienie krzyża ale zawsze ten sam konkretny dzień – 14 września. Stąd data święta Podwyższenia Krzyża. Początkowo to święto obchodzone było tylko w tych kościołach, które zostały obdarowane fragmentami krzyża, na którym Jezus odkupił świat. Z czasem rozpowszechniło się na cały Kościół powszechny.

Obecnie największe relikwie drzewa Krzyża znajdują się w Katedrze św. Michała w Brukseli, a także w Katedrze Notre Dame w Paryżu.

Krzyż w czasach Chrystusa był symbolem hańby. Jednak On uczynił z Niego ołtarz, na którym sam siebie złożył Bogu w ofierze za grzechy całego świata.

Dla wierzących krzyż jest znakiem zwycięstwa, ołtarzem chwały. Dlatego ochrzczony nie może wstydzić się krzyża! A jak jest ze mną? Potrafię uczynić znak krzyż przed posiłkiem tylko w domu, czy także w restauracji? A może nigdzie? Może w moim życiu nie ma miejsca na symbol wiary chrześcijańskiej? Może w moim domu nie ma miejsca na krzyż mojego Zbawcy?

 

i